AVRUPA’NIN EN GÜZEL 10 NOEL PAZARI

Bir süreliğine kalabalık alışveriş merkezlerini ve şık mağazaları unutun. Közlenmiş kestane ve baharatlı zencefilli çörek, sıcak glühwein’i kavrayan üşümüş parmaklar, gerçek bir Noel Baba’ya faltaşı gibi açılmış gözlerle bakan çocukları hayal edin… Hatta bunu hayalle sınırlı bırakmayın ve rotanızı bu ay tüm bunları bulabileceğiniz bir Avrupa şehrine yöneltin. Çünkü şıkır şıkır lambaları, şirin tezgâhları, mis kokulu lezzetleri ve el emeği hediyelikleri ile harika bir atmosfer sunan Noel pazarları, Avrupa’da Aralık ayına sihirli bir hava katmaya hazırlanıyor.

nuremberg-almanya-k

Nürnberg, Almanya

Nürnberg, Almanya’nın en ünlü Noel pazarlarından biri. Pazar o kadar ünlü ki, ana meydanı Hauptmarkt’ı çevreleyen, 180 civarında ahşap tezgâh ve bunların ışıltılı kırmızı-beyaz şeritli tenteleri, en iyi tasarım ödülü için yarışıyor.  Ahşap oyma oyuncaklar, el yapımı mumlar, Noel ağacı melekleri, renkli fındıkkıranlar, sevimli Nürnberg Erik İnsanları (kuru erikten yapılmış küçük figürler), ahşap müzik kutuları, Nürnberg Noel Pazarında bulabileceğiniz belli başlı hediyeliklerin başında geliyor.  Havaya yayılan şehrin ünlü baharatlı zencefilli çörek kokusu da cabası. Hotdog ve sıcak şarap ikilisi de Noel Pazarları’nın vazgeçilmez ritüelleri arasında. Pazar, 27 Kasım – 24 Aralık tarihleri arasında açık kalıyor.

dresden-almanya

Dresden, Almanya

Almanya, diğer ülkelere oranla çok daha fazla Noel pazarına sahip. Almanya’nın en eski Noel pazarı Dresden de bunlardan biri. Dresden Noel Pazarı’nda  indigo baskılı tekstil ürünleri, çömlekler, sepet örgüler, danteller, el yapımı kağıt yıldızlar, üfleme cam ürünler, kukla eldivenler ve ahşap oyuncaklar bulmak mümkün. Pazarda ayrıca Frauenkirche’nin önünde yer alan Neumarkt tezgâhlarında şehrin tarihsel esnaf loncaları yeniden canlandırılıyor; Neustdat ilçesindeki Hauptstrasse’de eski moda bir dönme dolap ve Lunapark bulunuyor. Dresden Noel Pazarı’nı, 26 Kasım -24 Aralık tarihleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

viyana-avusturya-k

Viyana, Avusturya

Viyana’da Noel pazarları geleneği 13. yüzyıla kadar uzanıyor; günümüzde de şehrin her yerine yayılmış durumdalar. Bu pazarlardan en bilineni ise anıtsal Belediye Sarayı’nın önündeki büyük meydanı dolduran Rathausplatz. Burada 140’dan fazla tezgâhta geleneksel minyatür ahşap ev ve oyuncaklar, kuklalar ve kalp şeklinde zencefilli çöreklerden tutun deri eşyalara ve yün şapkalara kadar pek çok geleneksel ürün satılıyor. Rathaus Parkı da ayrı bir güzellikte. Park, lambalar ve kar tanecikleri asılmış ağaçlarla, eski moda atlıkarıncalarla dolu büyülü bir dünya. Viyana’da yılbaşı pazarları 14 Kasım-24 Aralık tarihleri arasında ziyaret edilebiliyor.

prag

Prag, Çek Cumhuriyeti 

Adı bir Noel şarkısında ölümsüzleştirilen Aziz Good King Wenceslas’ın mekânı olan Prag, Noel zamanı büyüleyici bir atmosfere bürünüyor. Mucizevi Astronomik Saati ile 11. yüzyıldan beri bir pazaryeri olan Eski Şehir Meydanı, tezgâhlarla dolup taşıyor. Sıcak punç , bal likörü ve közlenmiş kestane kokusu pazarlarda tüketilen geleneksel yiyecek ve içeceklerin başında geliyor. Bu yerel tatlara folk müzik gruplarının ve koroların günlük performansı da ekleniyor. Ahşap oyma oyuncaklar, Bohemya kristalleri, lal taşından takılar, geleneksel saman ve mısır dekorasyonu, satın alabileceğiniz hediyeliklerden bazıları. Prag Noel Pazarları, 28 Kasım-1 Ocak tarihleri arasında görülebiliyor.

copenhagen-danimarka-k

Kopenhag, Danimarka

Başkentin özellikle romantikliği ile ünlü 19. yüzyıl Tivoli Bahçeleri’nde kurulan Kopenhag Noel pazarı, havai fişek gösterileri kadar göz alıyor. O kadar ki, yaklaşık dokuz mil uzaklıktan pazarın ışıklarını görmek mümkün. Pazarın etrafında yer alan mangallar sizi üşümekten korurken,  baharatlı sıcak içecekler, elmalı çörekler ve közlenmiş bademler içinizi ısıtıyor. Yaklaşık 70 adet köşk şeklindeki tezgâhta, dokuma giysiler, koyun derisinden örtüler, ahşap mobilyalar, gümüş takılar ve elde boyanmış mumlar gibi Hollanda el sanatı ürünleri satılıyor. Pazar, 20 Kasım-30 Aralık arasında kurulu bulunuyor.

belgium-brugge

Bruges, Belçika

Ortaçağdan kalma binaları, kaldırım taşı döşemeli meydanları, pitoresk kanalları ile Bruges, belki de Noel pazarı için en uygun masalsı şehir. 13. yüzyıldan kalma Belfort’a bakan geniş Pazar Meydanı’nda ve Simon Stevinplein’de iki büyük pazar bulunuyor. Pazar tezgâhlarında, elişi takılar, ahşap oyuncaklar, yün şapkalar ve eşarplar, deri ürünler alıcılara sunuluyor, ayrıca nefis kokusu sokağa yayılan çikolatalar da unutulmuyor.  Noel Baba şeklindeki Sinterklaas çikolatalarını ve ballı bisküvileri mutlaka denemelisiniz. Kaz ciğeri, sıcak çikolata, glühwein pazarda bulabileceğiniz geleneksel lezzetlerden bazıları.  Pazar meydanında bulunan buz pateni alanında ise patenle kaymak yapabileceğiniz keyifli etkinliklerden sadece biri. Bruges’daki pazarlar, 20 Kasım-3 Ocak tarihleri arasında açık kalıyor.

strasbourg-france

Strasbourg, Fransa

Fransa’nın en eski Noel pazarının tarihi 16. yüzyıla kadar uzanıyor, şu anda da bütün şehre yayılan en büyük Pazar, Broglie ve place de la Cathédrale’de, Strasbourg’un şık Gotik katedralinin önündeki ortaçağ meydanında yer alıyor. Görülmesi gereken yerel el sanatı ürünleri arasında cam boyama, kakmacılık, müzik kutuları, işlemeli masa örtüleri, toprak çömlekler bulunurken, yiyecek içecek tezgâhlarında baharatlı ekmekler, geleneksel kekler ve tabii ki kaz ciğeri arz-ı endam ediyor. Her yıl farklı bir ülkenin şenlik geleneğinin kutlandığı Strasbourg Noel Pazarı’nda, buz pateni alanı, katedralde ve şehir kiliselerinde 50’den fazla konser, ayrıca çocuklar için masal anlatma ve eğlenceli oyunlardan oluşan etkinlikler de bulunuyor. 28 Kasım-31 Aralık, pazarın gezilebileceği tarihler.

talin-estonya

Tallinn, Estonya

Avrupa’daki Noel pazarları standartlarına göre henüz bebek sayılabilecek olan (2001 yılında başladı) Tallinn Noel pazarı, ortaçağdan kalma Eski Şehir’in ortasında, Gotik Belediye Binası Meydanı’nda kuruluyor ve bulunduğu atmosfer pazara kesinlikle masalsı bir duygu katmaya yetiyor.  Pazarda 64 adet ahşap tezgâh ve dev bir Noel ağacı bulunuyor. Tezgâhlarda renkli keçe şapkalar, boyalı cam eşya, koyun derisi örtüler, ahşap lambalar ve kuklalar satılıyor.  Baharatlı sucuk ve lahana turşusu, ayrıca geleneksel acıbadem ezmesi ve zencefilli ekmek sayesinde buz gibi havada içiniz ısınıyor. Folk müzisyenleri ve dansçılarla eğlenirken, Noel Baba’nın postanesinden kart göndermeyi de ihmal etmeyin. Talinn Noel Pazarı, 29 Kasım-7 Ocak tarihleri arasında açık kalıyor.

aachen-almanya-k

Aachen, Almanya

Aachen, Almanya’nın kuzeybatısında yer alıyor. Kentin simgesi olan katedralin çevresinde kurulan Aachen’deki Pazar ise diğer pazarlarda olduğu gibi, ışık ve renk cümbüşü altında geziliyor. Büyük bir özen ve duygularla inşa edilmiş, muhteşem kokuların birbirine karıştığı bu özel alan, genç-yaşlı herkesi büyülüyor. Köln Eski Meydan’da kurulan pazar, her yıl milyonlarca ziyaretçiyi ağırlıyor. Aachen Noel Pazarı, 20 Kasım-23 Aralık tarihleri arasında gezilebiliyor.

manchester-ingiltere-k

Manchester, İngiltere

Manchester’ın dünyaca ünlü Noel Pazarı 16 yıldır kuruluyor. İngiltere’de kurulan bu Pazar, Noel pazarlarının Kıta Avrupası’na özgü bir kavram olmadığını kanıtlar nitelikte. Bu pazarlar İngiltere kıyılarına da ulaşmayı başardı ve özellikle Manchester’ın, festival zamanında tam bir Noel alışveriş çılgınlığı yaşanıyor. Tüm dünyadan el sanatları, hediyelikler ve geleneksel lezzetler sunan üç yüzden fazla tezgâha sahip Manchester Noel pazarları şehrin pek çok farklı yerinde kuruluyor olsa da, bu pazarlardan en bilineni Albert Meydanı’nda yer alıyor.